Co to jest powięź?
W wielkim skrócie można powiedzieć, że powięź jest tkanką łączną otaczającą każdy mięsień, naczynia krwionośne i limfatyczne, narządy oraz odseparowującą je od siebie. Można wyróżnić powięź powierzchowną łączącą się z tkanką tłuszczową i skórą oraz powięź głęboką otaczającą mięśnie i tworzącą np. ich kostne przyczepy. Jak mocna i elastyczna jest to struktura wie każdy, kto choć raz próbował pozbyć się białej błony z piersi kurczaka. Z tego względu powięzi nadają kształt naszemu ciału i pełnią funkcję podporową dla zatopionych w nich elementów kostnych.
Jak to działa?
Żeby zrozumieć jaka właściwie jest rola powięzi, warto przyjrzeć się funkcjonowaniu pajęczyny. Poszczególne nitki, łącząc się ze sobą za pomocą niezliczonej ilości kombinacji, przenoszą drgania z jednego końca sieci na inne. Dzięki temu pająk błyskawicznie dowiaduje się, że podano obiad. Podobnie powięzi, łączą się ze sobą tworząc pasma, cylindry, fałdy czy gładkie powierzchnie, zdolne przenosić impulsy mechaniczne, elektryczne i chemiczne, nawet w odległe od źródła bodźca, rejony ciała. To dlatego wszelkie odkształcenia powięziowe (np. przerwanie ciągłości struktury czy ograniczenie przesuwalności warstw) rzutują nie tylko na stan rejonu, w którym wystąpiły, ale indukują np. ból innych obszarach. Za przykład niech posłuży blizna po cięciu cesarskim. Powoduje ona często zaburzenie przesuwalności tkanek w obrębie brzucha, a w dalszej perspektywie potrafi wywołać ból lędźwiowego odcinka kręgosłupa czy barku.
Jakie objawy towarzyszą odkształceniom układu powięziowego?
Można tu wymienić:
– ciągnący, piekący ból wzdłuż jakiegoś pasma tkanki,
– odczucie mrowienia, drętwienia,
– skurcze,
– kłujący, punktowy ból,
– ból głęboko w stawie,
– wrażenie niestabilności,
– uczucie sztywności, bezbolesnego ograniczenia ruchomości itd.
Co zrobić, gdy dojdzie do zaburzenia w funkcjonowaniu powięzi?
Powięź, należąc do tkanek miękkich, jest wdzięcznym obiektem terapii tychże. Właściwie potraktowana, potrafi błyskawicznie wracać do pełni swoich funkcji, a co za tym idzie na nowo odpowiednio wspierać i odżywiać dany rejon. Ból, dziwne odczucia czy niestabilność znikają niemalże natychmiast. Dlatego warto nawet z przewlekłym bólem udać się do fizjoterapeuty, bo efekt terapii powięziowej może zadziwić.