Nordic Walking – aktywność dla wszystkich

Utworzono Kategoria Aktywność, Postawa ciała, Rekreacja

Moje wyobrażenia o Nordic Walking, były mniej więcej takie, że jest to aktywność ruchowa adresowana do osób starszych. No, ewentualnie z problemami kolan, w ostateczności przydająca się w górach.  Tak myślałam, dopóki nie zaopatrzyłam się we własne kije i nie wgryzłam w technikę.

Na czym właściwie polega Nordic Walking?

Wielu osobom wydaje się, że chodzić przecież każdy umie, a sama idea Nordic Walking, rozumiana jako trening, to dorabianie filozofii, tam gdzie jej nie ma. Czy tak jest rzeczywiście?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Nordic Walking bazuje na naturalnym chodzie, a więc posługuje się naprzemiennym wzorcem ruchu kończyn dolnych i górnych, skoordynowanym dzięki pracy tułowia. Elementem dodatkowym są tu kije, specyficznie dla tej formy ruchu, zaopatrzone w specjalną rękawiczkę. Obecność rękawiczki ma kluczowe znaczenie dla przekazywania siły z obręczy barkowej na rękę a dalej na kij. Dzięki temu, możliwym jest, aby wykorzystać kończyny górne jako dodatkowe punkty podporu. Teoretycznie da się to zrobić używając kijów trekingowych lub narciarskich, jest to jednak o wiele mniej wygodne i dalekie od naturalnego wzorca ruchu podczas chodu.

Kluczowym elementem techniki, jest zachowanie prostego łokcia i elastycznego nadgarstka. Umożliwia to wykonanie odepchnięcia od podłoża za pomocą kija, z tyłu, w momencie kiedy dłoń znajduje się na wysokości biodra.

unspecified-1

Jakie korzyści płyną z wykorzystania prawidłowej techniki Nordic Walking?

  1. Następuje zaangażowanie obręczy kończyny górnej i aktywizacja mięśni stabilizujących łopatkę (zębaty przedni, akton dolny mięśnia czworobocznego).
  2. Na zasadzie reciprokalnego hamowania (skurcz jednej grupy mięśniowej, wyzwala rozluźnienie mięśni  o przeciwnym działaniu), obniża się aktywność mięśni unoszących barki w górę i pociągających łopatkę w kierunku głowy ( dźwigacz łopatki, akton górny mięśnia czworobocznego). Jest to nieoceniona pomoc  w pracy nad rozluźnieniem nadmiernie napiętych mięśni karku. Częsty problem,  zwłaszcza u osób dużo przebywających w pozycji siedzącej, wykonujących prace związane z utrzymywaniem ramion w górze, noszących małe dzieci na rękach, czy po prostu zestresowanych. Podczas jednorazowych zajęć Nordic Walking, pożądany wzorzec ruchu powtarzany jest wiele tysięcy razy, co pozwala doprowadzić do trwałej zmiany w równowadze mięśniowej rejonu szyi i obręczy kończyny górnej.
  3. Aktywizuje się mięsień trójgłowy ramienia. Często osłabiony i mało aktywny, zwłaszcza u osób cierpiących na problemy ze stawem barkowym. Efektem „ubocznym” tej aktywizacji jest znikanie, spędzających sen z oczu wielu pań, „firanek” na ramionach.
  4. Następuje uruchomienie i dynamizacja rotacji tułowia. Teoretycznie, rotacja tułowia powinna być obecna podczas zwykłego chodu, często jednak jest ona zablokowana, zwłaszcza u tych, którym doskwierają problemy  bólowe dolnego odcinka kręgosłupa.
  5. Następuje aktywizacja mięśni stabilizacji centralnej. Dzieje się tak dzięki temu, że obręcz kończyny górnej, angażowana jest we wzorzec odpowiadający podporowi, a żeby to było możliwe w integracji z chodem, mięśnie głębokie są zmuszone do bardziej wytężonej pracy, aby dać oparcie kończynom górnym.
  6. Poprawia się dynamika chodu, propulsja (wybicie) stopy, chód staje się bardziej sprężysty, bardziej ergonomiczny i po prostu szybszy.
  7. Aktywizują się mięśnie prostujące biodro, zwłaszcza pośladkowy wielki, co z kolei wpływa korzystnie na, często wzmożone, napięcie mięśnia biodrowo-lędźwiowego.
  8. Poprawna technika Nordic Walking angażuje więcej mięśni niż chód czy bieg, stanowi więc wspaniały trening ogólnorozwojowy.
  9. Dawkowanie wysiłku podczas zajęć Nordic Walking jest dość łatwe. Można uzyskać trening o intensywności spokojnego spaceru, ale także szybki marsz o intensywności zbliżonej do wolnego biegu.

Inne zalety Nordic Walking

Niezaprzeczalną zaletą Nordic Walking jest fakt, że nadaje się on zarówno dla osób starszych, obciążonych problemami układu ruchu, czy o obniżonej wydolności krążeniowo-oddechowej, jak również dla sportowców, którzy chcą włączyć w trening inną formę ruchu. Nordic walking, dzięki umiarkowanej intensywności, może być wykorzystany jako element regeneracji czy rozruchu po dłuższej przerwie lub kontuzji.

unspecified

Zajęcia Nordic Walking odbywają się w grupie. Stanowi to świetną okazję do poznawania ciekawych ludzi (bo tylko tacy chodzą z kijami ;-)), a także motywuje do regularnego wysiłku na świeżym powietrzu, niezależnie od pogody i własnego lenistwa.

 

One thought on “Nordic Walking – aktywność dla wszystkich

  1. Slow kilka na temat Nordic Walking. Wlaściwie nie korzystam systematycznie z tej formy ruchu, ale miałam okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez panią Teresę.Muszę stwierdzić ,że czułam się bardzo dobrze, tak lekko a wszystkie bole gdzies „odeszly”. Kiedyś usłyszałam, że to sport dla staruszków. Istotnie dla osób starszych jest to wyśmienita forma ruchu. Nie jest jednak prawdą , że „młodzi” nie mają co tu robić. Aby wedrówka z kijkami sprawiała radość nie może ograniczać się do wleczenia ich za sobą lub podpierania się nimi. Trzeba koniecznie posiąść technikę posługiwania się kijkami, której uczy Pani Teresa. A jest to praca całego ciała, uczstniczą wszystkie mięśnie, czego sama doświadczyłam. Nie może być mowy o nudzie zważywszy ,że wędrówkę urozmajcają ćwiczenia pod okiem fizjoterapeutki a obcowanie z przyrodą w miłym towarzystwie sprawia tylko radość. Myślę , że maj zachęca do powrotu do tej formy ruchu i czerpania z niej przyjemności i siły.

Leave a Reply